header
header
header
header
header  
  • Deutsch
  • Russian
  • Polski
header Start arrow Nasza okolica
 
Nasza okolica = Krün i Wallgau Drukuj Email

Krün i Wallgau to niewielkie osady turystyczne położone na południu Niemiec (Górna Bawaria) w pobliżu granicy niemiecko-austriackiej. Gminy te wraz z sąsiadującą gminą Mittenwald należą do regionu Alpenwelt Karwendel. Najbliższymi miastami są Garmisch-Partenkirchen (17 km) i Innsbruck (47 km). Do stolicy Bawarii – Monachium – jest 100 km. Dojazd do Krün-Wallgau możliwy jest drogą B2 z Garmisch w kierunku Innsbrucka oraz pociągiem z Monachium do stacji Klais (2 km od Krün). 

Image

Krün i Wallgau mają charakter małych miasteczek. W każdym z nich znajduje się kościół katolicki, poczta, straż pożarna, boisko piłkarskie, apteka, sklep spożywczy, piekarnia, kilka restauracji, cukiernia, sklepy z pamiątkami oraz informacja turystyczna. Działają tu sezonowe wypożyczalnie rowerów i sprzętu narciarskiego. W odróżnieniu od innych kurortów alpejskich nie ma tu życia nocnego (dyskotek, kasyn, sklepów całodobowych).

Image

Malowniczość tego miejsca tworzy jego położenie i architektura. Zwraca uwagę uporządkowanie architektoniczne, tak charakterystyczne dla tego regionu. Zabudowa jest jednolita, w typowym alpejskim stylu. Domy ozdobione są malowidłami o treściach religijnych, ludowych i przyrodniczych. Latem balkony "uginają się" od kwiatów.  

Image 

ImageImage

Image

Krün i Wallgau położone są w sercu niemieckich Alp na wysokości ok. 900 m n.p.m. Pomimo sąsiedztwa wysokich gór, okolice te to ogromny, płaski teren stanowiący dolinę Isary. Ukształtowanie terenu jest wynikiem działania wody i lodu w kolejnych epokach. Prehistoryczne żywioły stworzyły szeroką dolinę o bujnej roślinności i łagodnym klimacie. Latem śródziemnomorski fen powoduje, że chmury burzowe rozpraszają się w oka mgnieniu. Powoduje to słoneczną pogodę w Krün i Wallgau, podczas gdy Garmisch "tonie" w chmurach. Zimowy fen łagodzi dotkliwość niskich temperatur.

Okolica Krün i Wallgau to kraina słynnych alpejskich łąk - wspaniałych, malowniczych terenów zamieniających się wiosną i latem w orgię barw i zapachów. Podobno siano z tutejszych łąk jest najlepszą paszą dla szlachetnych ras końskich. Zapach wilgotnej łąki zdaje się potwierdzać to. Nieodłącznym elementem krajobrazu łąk są drewniane, nierzadko bardzo stare szopy i stodoły, służące do przechowywania siana. Warto „zaciągnąć” się tym zapachem – błogi nastrój gwarantowany natychmiast, a głowa pełna marzeń o spaniu na sianie.

Image

Charakterystyczne dla alpejskich łąk w naszej okolicy jest ich pagórkowatość, po niemiecku „Buckelwiesen”. Urocze i zabawne ukształtowanie terenu okazuje się bardzo męczące przy koszeniu trawy i grabieniu siana. Mamy to już za sobą.

Image

Spokój tego miejsca i duża, płaska przestrzeń zachęca do spacerów bez względu na pogodę i porę roku. W dolinie Isary poprowadzone są liczne turystyczne szlaki spacerowe oraz ścieżki rowerowe, atrakcyjne dla wszystkich lubiących ruch, bez względu na kondycję i wiek. Prowadzone są taże zajęcia i kursy Nordic Walking.

Zimą obok ścieżek spacerowych powstają perfekcyjnie przygotowane trasy do uprawiania klasycznego narciarstwa biegowego i skatingu. Z Wallgau pochodzi Magdalena Neuner – wielokrotna mistrzyni świata w biathlonie.

I jeszcze ciekawostka - w Krün mieszka Josef Karner znawca alpejskich kamieni.

 

Image
Photos: DerWanderWeg

 

 
header
                                                                                                           
 
           
header
header  
header